Πολιτιστικό Διήμερο στο Γυμνάσιο-Λύκειο Πεταλιδίου

Για ακόμα μία χρονιά το προαύλιο του Γυμνασίου-Λυκείοου Πεταλιδίου γέμισε με χρώματα παράδοσης και πολιτισμού, καθώς για τρίτη συνεχή χρονιά  διοργάνωθηκε πολιτιστικό διήμερο εκδηλώσεων στον χώρο του σχολείου. Την Τετάρτη, 16 Αυγούστου παρουσιάστηκε η θεατρική παράσταση «Εκκλησιάζουσες» του Αριστοφάνη, η οποία με μεγάλη επιτυχία συμμετείχε στο  6ο Διεθνές μαθητικό και νεανικό φεστιβάλ αρχαίου δράματος στην αρχαία Μεσσήνη και στις «Θεατροδράσεις» στο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Καλαμάτας. Την Πέμπτη η χορευτική ομάδα των μαθητών και αποφοίτων του Γυμνασίου ?Λυκείου Πεταλιδίου παρουσίασαν με την  καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Κατσά Ιωάννη ένα χορευτικό σεργιάνι με παραδοσιακούς και λαϊκούς χορούς από όλη την Ελλάδα πλαισιωμένους με τραγούδια, δρώμενα και προβολή ιστορικών στοιχείων των χορών και των περιοχών από όπου προέρχονται.

Την συνδιοργάνωση του διημέρου ανέλαβαν το Γυμνάσιο και Λύκειο Πεταλιδίου, Η Δημόσια Βιβλιοθήκη Πεταλιδίου και ο Σύλλογος Γυνακών Πεταλιδίου.