Παγκόσμια Ημέρα χορού…και για τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Πεταλιδίου…

Στην Καλαμάτα, την Παρασκευή και το Σάββατο, 28, 29 Απριλίου, διεξάγονται στην Καλαμάτα οι εκδηλώσεις για την Παγκόσμια ημέρα χορού, από το τμήμα Καλαμάτας του Διεθνούς συμβουλίου χορού. Η χορευτική ομάδα των μαθητών και αποφοίτων του Γυμνασίου- Λυκείου Πεταλιδίου, με χοροδιδάσκαλο τον κ. Κατσά Ιωάννη, αποσπασμένο εκπαιδευτικό στη Δημόσια Βιβλιοθήκιη Πεταλιδίου, παίρνει μέρος στην τελετή έναρξης, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο χορού στην  Καλαμάτα, χορεύοντας Συρτάκι, και την επόμενη μέρα στο διαγωνιστικό μέρος, χορεύοντας Τσέστο Ανατολικής Ρωμυλίας, Συρτάκι, Ζεϊμπέκικο και χασάπικο.

Η Δ.Β.Π συγχαίρει θερμά τις δύο μαθήτριες του Γυμνάσιου- Λυκείου Πεταλιδίου, Μαρία Βέλμαχου και Γεωργία Βέλμαχου, οι οποίες πήραν το δεύτερο και τρίτο βραβείο αντίστοιχα στον γραπτό διαγωνισμό έκθεσης για τον χορό, που διεξήχθη στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την  παγκόσμια ημέρα χορού και στην οποία πήραν μέρος τα σχολεία  της Δευτεροβάθμιας Μεσσηνίας. Η βράβευση των μαθητριών θα γίνει στην Τελετή Έναρξης.