Ημερίδα για το ηλεκτρονικό έγκλημα

Με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή κοινού πραγματοποιήθηκε στις 4 -11-2017 στο Πεταλίδι η ημερίδα για το ηλεκτρονικό έγκλημα και την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο. Η ημερίδα διοργανώθηκε από τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Πεταλιδίου με εισηγητές τους κυρίους Τσιγαρίδη, Διοικητή της ασφάλειας Καλαμάτας, τον κ. Παυλόπουλο, Υπεύθυνο Δημόσιας Ασφάλειας Καλαμάτας και τον κ. Καραθανάση Γεώργιο Μηχανικός Η/Υ &Πληροφορικής-Εξεταστής ψηφιακών Πειστηρίων & Βίντεο CFCE, encase Certified, LEVA Certified. Στην ημερίδα συμμετείχαν πλήθος κόσμου, εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής και των πολιτιστικών Συλλόγων του Δήμου μας, καθώς  και τα σχολεία της περιοχής μας, Δημοτικό Πεταλιδίου, Γυμνάσιο Λογγάς, Γυμνάσιο Πεταλιδίου και Λύκειο Πεταλιδίου. Την έναρξη των εργασιών της ημερίδας χαιρέτισαν ο Δήμαρχος Δ. Μεσσήνης, κ. Τσώνης Γεώργιος, οποίος συνεχάρη τους διοργανωτές για την άρτια διοργάνωση της εκδήλωσης και ο αρχιπρεσβύτερος πατέρας Δημήτριος Κουρκουλής, ο οποίος συνεχάρη με τη σειρά του τους διοργανωτές και μετέφερε τις ευχές και ευλογίες του σεβασμιότατου Μητροπολίτη Μεσσήνιας, τον οποίο εκπροσωπούσε.

Οι εκπρόσωποι της Αστυνομίας αναφέρθηκαν  περισσότερο στους κινδύνους που εγκυμονεί το Διαδίκτυο και στους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να θωρακιστούμε και να προστατευτούμε από αυτούς, ενώ ο κ. Καραθανάσης συμπληρώνοντας, έδωσε χρήσιμες συμβουλές στους γονείς και μαθητές που παρακολουθούσαν την ημερίδα σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου. Στο δεύτερο μέρος της παρουσίασής του ο κ. Καραθανάσης εξήγησε τον τρόπο με τον οποίο τα ηλεκτρονικά πειστήρια συμβάλλουν στην εξιχνίαση εγκλημάτων και βοηθούν το έργο της δικαιοσύνης. Ο κ. Καραθανάσης μάλιστα μας εμπιστεύτηκε τις εμπειρίες του για πολύκροτες δίκες, στις οποίες ως εμπειρογνώμων κατέθεσε στο δικαστήριο, όπως η δίκη για τη λίστα Λαγκάρντ, η δίκη για τους δράστες του εμπρησμού της Marfin και πολλά άλλα. Η παρουσίαση αυτή του κ. Καραθανάση είναι η πρώτη από μια σειρά προγραμματισμένων εκδηλώσεων που θα πραγματοποιήσει στην Αθήνα, ανάμεσα σε αυτές στο κολέγιο Αθηνών, στο Αρσάκειο Ψυχικού κ.α.