Ημερίδα για τον επαγγελματικό προσανατολισμό

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 23 /11/2016 η ημερίδα που οργανώθηκε από τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Πεταλιδίου για τον Επαγγελματικό προσανατολισμό και έλαβε χώρα στην αίθουσα εκδηλώσεων της Δημοτικής Ενότητας Πεταλιδίου. Την ημερίδα παρακολούθησαν μαθητές του Γυμνάσιου και Λυκείου Πεταλιδίου, καθώς και γονείς αυτών. Ομιλητές ήταν ο κ. Σπυρακόπουλος Παναγιώτης, Επιμελητής Α΄ στο Νοσοκομείο Καλαμάτας, ο κ. Τσάμης Κωνσταντίνος, κτηνίατρος, ο κ. Μπεκυράς Ιωάννης ανθυποπλοίαρχος από το Λιμενικό σώμα, η κ. Ρεμούνδου Μαρία, αισθητικός, η κ. Τεριζάκη Αιμιλία, εργοθεραπεύτρια, ο κ. Κοτσιλιέρης Θεόδωρος, καθηγητής πληροφορικής στο ΤΕΙ Καλαμάτας και ο κ. Δεληγιάννης Αναστάσιος, Αστυνόμος Α΄ Διοικητής της Δίωξης Ναρκωτικών Καλαμάτας. Όλοι οι ομιλητές μίλησαν για τη φύση του επαγγέλματός τους, τις σπουδές που απαιτούνται και τις προοπτικές που αυτό έχει στη χώρα μας. Να σημειωθεί ότι η επιλογή των εισηγητών είχε γίνει ύστερα από την εκδήλωση ενδιαφέροντος για τα συγκεκριμένα επαγγέλματα από τους ίδιους τους μαθητές που παρακολούθησαν την ημερίδα.